13, 18 16, 21, 19, 24, ?

Answer: Option [B]

The missing term is 22

13 + 5 = 18

18 - 2 = 16

16 + 5 = 21

21 - 2 = 19

19 + 5 = 24

24 - 2 = 22

Questions

1
Select the missing term from the following number series ?

13, 18 16, 21, 19, 24, ?

Answer: Option [B]

The missing term is 22

13 + 5 = 18

18 - 2 = 16

16 + 5 = 21

21 - 2 = 19

19 + 5 = 24

24 - 2 = 22

2
Select the missing term from the following number series ?

1, 3, 6, 8, 16, 18, 36, 38, ?

Answer: Option [C]

The missing term is 76

1 + 2 = 3

3 x 2 = 6

6 + 2 = 8

8 x 2 = 16

16 + 2 = 18

18 x 2 = 36

36 + 2 = 38

38 x 2 = 76

3
Find the missing term from the following number series ?

4, 10, 40, 190, 940, ?, 23440

Answer: Option [B]

The missing term is 4690

4 + 6 x 5^{0} = 10

10 + 6 x 5^{1} = 40

40 + 6 x 5^{2} = 190

190 + 6 x 5^{3} = 940

940 + 6 x 5^{4} = 4690

4690 + 6 x 5^{5} = 23440

4
Find the missing term from the following number series ?

7, 4, 5, 9, ?, 52.5, 160.5

Answer: Option [C]

The missing term is 20

7 x 0.5 + 0.5 = 4

4 x 1 + 1 = 5

5 x 1.5 + 1.5 = 9

9 x 2 + 2 = 20

20 x 2.5 + 2.5 = 52.5

52.5 x 3 + 3 = 160.5

5
Find the missing term from the following number series ?

620, 632, 608, 644, 596, ?

Answer: Option [D]

The missing term is 656

620 + 12 = 632

632 - 24 = 608

608 + 36 = 644

644 - 48 = 596

596 + 60 = 656

Current Affairs

SSC CGL/ CHSL Solved Questions
GST
Currency/Capital
Indian Art & Culture
International Boundaries
State Animals & Birds
Highest Mountain Peaks
United Nations